Kategorie
OpenVPN

Instalacja OpenVPN pod Windows 7, 8 i 10

OpenVPN jest oprogramowaniem open source udostępnianym na licencji GNU GPL. Pozwala ono na bezpieczne połączenie z prywatnymi lub firmowymi zasobami z niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi w hotelach, restauracjach czy lotniskach.

Dzięki OpenVPN możemy chronić nasze prywatne dane oraz zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas przeglądania sieci Internet i przesyłania przez nią wrażliwych danych. Dodatkowo tunele VPN dają nam możliwość połączenia z sieciami firmowymi ze zdalnych komputerów (np. domowych) w taki sposób, jakbyśmy byli bezpośrednio do nich wpięci. Poniżej krótka instrukcja jak zainstalować klienta OpenVPN w najpopularniejszych systemach firmy Microsoft Windows 7 i 8.

Instalacja w Windows 7 i 8.

 1. Pobieramy plik instalatora z tego linku lub ze strony producenta.
 2. Po pobraniu pliku uruchamiamy instalację dwukrotnie klikając w pobrany plik jeśli jesteśmy zalogowani z prawami administratora lub w pozostałych przypadkach klikając na pliku prawym przyciskiem myszy z menu podręcznego wybieramy „Uruchom jako administrator” (Rys.1).

  Instalacja jako administrator
  Rys. 1
 3. W kreatorze instalacji zatwierdzamy licencję wybierając „I Agree”, pozostawiamy wszystkie ustawienia domyślne i przechodzimy kolejne kroki klikając „Next” i „Install”. W ostatnim kroku program zaproponuje folder instalacji programu C:\Program Files\OpenVPN należy pozostawić domyślny lub w przypadku jego zmiany zapamiętać wpisane miejsce. W trakcie instalacji programu wyświetli się monit o zezwolenie na zainstalowanie wirtualnej karty sieciowej „TAP-Windows Provider V9 Karty sieciowe”, który należy potwierdzić przyciskiem „Zainstaluj” (Rys.2).

  Instalacja karty sieciowej
  Rys. 2
 4. Na zakończenie instalacji odznaczamy opcję „Show Readme” i klikamy „Finish” (Rys.3).

  Instalacja show readme
  Rys.3
 5. Jeśli w kroku 3 pozostawiliśmy domyślny folder instalacji, do katalogu C:\Program Files\OpenVPN\config kopiujemy otrzymany wcześniej od działu IT indywidualny plik konfiguracyjny z rozszerzeniem „.ovpn” (Rys.4).

  Plik konfiguracyjny OpenVPN
  Rys.4
 6. W celu zainicjowania połączenia VPN, klikamy dwukrotnie ikonkę OpenVPN GUI (Rys.5), która powinna pojawić się na pulpicie po zakończonej instalacji programu.

  OpenVPN icon
  Rys.5
 7. Następnie w prawym dolnym rogu klikamy strzałkę w górę i rozwijamy Obszar powiadomień (Rys.6).

  Obszar powiadomień
  Rys. 6
 8. Na zakończenie w celu uruchomienia połączenia VPN klikamy prawym klawiszem myszy na ikonce OpenVPN GUI znajdującej się w Obszarze powiadomień (Rys.7) i wybieramy z podręcznego menu „Połącz” (Rys.8).
  OpenVPN icon
  Rys. 7

  Połącz z OpenVPN
  Rys. 8
 9. Po krótkiej chwili połączenie z serwerem VPN powinno automatycznie zostać zestawione. Od tej chwili możemy cieszyć się ochroną wrażliwych danych przesyłanych podczas połączenia i naszym bezpieczeństwem. Dodatkowo mamy dostęp do wszystkich zasobów sieci lokalnej, z którą się połączyliśmy tak jakbyśmy mieli komputer wpięty bezpośrednio do niej. Dzięki temu możemy na przykład korzystać z serwera plików, łączyć się zdalnie z komputerami w sieci poprzez połączenie pulpitu zdalnego RDP i wiele więcej.
 10. Jeśli nie chcemy korzystać już z połączenia VPN, tak jak poprzednio rozwijamy obszar powiadomień (Rys.6), klikamy prawy klawiszem myszy na ikonę OpenVPN GUI (Rys.7) i wybieramy „Rozłącz” (Rys.9).

  OpenVPN rozłącz
  Rys. 9

Instalacja w Windows 10

 1. Pobieramy plik instalatora z tego linku lub ze strony producenta.
 2. Po pobraniu pliku uruchamiamy instalację dwukrotnie klikając w pobrany plik. Pozostały proces instalacji wygląda bardzo podobnie jak w przypadku Windows 7 i 8. Wkrótce przygotuję szczegółowy opis dla najnowszego dziecka Microsoftu Windows 10.

Życzę miłego korzystania z dobrodziejstw połączenia VPN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *