Kategorie
Video konferencje

Zdalna praca, nauka, spotkania on-line i konferencje

Praca lub nauka zdalna niesie za sobą wiele korzyści jak również wiele ograniczeń. Część z niedogodności można wykluczyć dzięki odpowiednim narzędziom, które wspomagają ten system nauki lub pracy . Jednym z nich są systemy do prowadzenia wideokonferencji. Rozwiązań dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Poniżej prezentujemy opis pracy w jednym z nich, który został opracowany i jest nadal rozwijany przez społeczność internetową pod nazwą Jitsi meet.

Z wideokonferencji można korzystać za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. W pełni wsparcie dla prowadzenia konferencji zapewniają najnowsze wersje Chrome i Opery. Jeśli nie posiadasz najnowszej wersji zaktualizuj swoją przeglądarkę, jeśli nie posiadasz zainstalowanej w komputerze żadnej z nich, wersje instalacyjne można pobrać z poniższych linków. Jest również aplikacja pod nazwą „”Jitsi meet” na telefony komórkowe z systemem Android i iOS do pobrania odpowiednio ze sklepu Google Play lub App Store. Na dole artykułu znajdziecie informację co trzeba w niej skonfigurować, aby móc korzystać z video konferencji.

Od rozpoczęcia konferencji dzieli Was tylko 4 proste kroki, które nie zajmą więcej niż kilka minut:

  1. Aktualizacja lub instalacja przeglądarki internetowej
  2. Ustawienie naszej nazwy i języka
  3. Utworzenie konferencji
  4. Zaproszenie gości
  5. (Dodatek) Ustawienia w aplikacji na telefony komórkowe

1. Aktualizacja lub instalacja przeglądarki internetowej

Chrome: pobierz z tego linku dla systemu Windows 7 i nowszych (dla wersji 64bit) lub pobierz ze strony producenta dla innych systemów operacyjnych.
Opera: pobierz z tego linku dla systemu Windows 7 i nowszych (dla wersji 64bit) lub pobierz ze strony producenta dla innych systemów operacyjnych.

Na początku pobierz dowolnie wybraną z powyższych przeglądarkę i zainstaluj na swoim komputerze. Po instalacji uruchom przeglądarkę. Jeśli podczas procesu instalacji nie została zaznaczona opcja „Ustaw Chrome jako domyślną przeglądarkę” po jego uruchomieniu zalecam wybrać przycisk „Ustaw jako domyślną” (Rys.1):

Chrome ustaw jako domyślną
Rys. 1

Jeśli Chrome został ustawiony jako domyślna przeglądarka, aby rozpocząć konferencję wystarczy kliknąć link  video.techmedia.pl, jeśli nie wybraliście jego jako domyślnej przeglądarki, w pasku adresu wpiszcie link video.techmedia.pl (Rys.2) i wciśnijcie enter.

Chrome pasek adresu
Rys. 2

Po wejściu na stronę konferencji przeglądarka poprosi Was o zezwolenie na korzystanie z mikrofonu i kamery. Aby móc w pełni korzystać z video konferencji należy wyrazić na to zgodę wybierając przycisk „Zezwalaj” (Rys.3).

Korzystanie z mikrofonu
Rys. 3

2. Ustawienie naszej nazwy i języka

W kolejnym kroku wybieramy przycisk ustawień znajdujący się w prawym górnym rogu strony konferencji (Rys.4).

Ustawienia konferencji
Rys. 4

W oknie ustawień wybieramy zakładkę „Profil” i wpisujemy nazwę pod jaką inni użytkownicy konferencji będą nas widzieli, np. swoje imię (Rys.5).

Video ustawienie nazwy
Rys. 5

Jeżeli opisy na stronie konferencji są w innym języku niż polski, w kolejnej zakładce „More” (Więcej) możecie zmienić go na „Polish”(Polski). Po zmianie ustawień zatwierdzamy wybór przyciskiem OK.

3. Utworzenie konferencji

W tym momencie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia konferencji. W celu jej utworzenia w oknie „Rozpocznij nowe spotkanie” wpisujemy nazwę konferencji i wybieramy „IDŹ” (Rys.6) .

Rozpoczęcie konferencji
Rys. 6

4. Zaproszenie gości

Konferencja jest już utworzona. Ostatnim krokiem jest zaproszenie do niej kolejnych osób. W tym celu w dolnym prawym rogu strony wybieramy ikonkę „i” i udostępniamy poprzez SMS, Facebook, Messenger lub inny komunikator link do konferencji (Rys.7).

Udostępnienie konferencji
Rys. 7

Zaproszone przez nas osoby muszą kliknąć w otrzymany link lub wpisać go w pasku adresu swojej przeglądarki (koniecznie Chrome lub Opera). Ewentualnie mogą wejść na stronę https://video.techmedia.pl i w polu „Rozpocznij nowe spotkanie” wpisać nazwę pokoju, np. Sp10kl8a (Rys.6). Trzecią opcją jest instalacja darmowej aplikacji na telefonie komórkowym i jej konfiguracja zgodnie z opisem w punkcie 5.

Jako dodatkowe zabezpieczenie, w tym samym oknie ustawień (Rys.7) możemy wpisać hasło do konferencji wybierając przycisk „Dodaj hasło”. W tym przypadku przesyłając link zaproszonym gościom musimy podać im również wprowadzone hasło, aby mogli do niej dołączyć. Dzięki temu, że konferencja została utworzona przez nas, otrzymaliśmy rolę moderatora i mamy dodatkowe uprawnienia, np. usuwanie osób z konferencji, wyciszanie wybranych lub wszystkich uczestników, itp. O wszystkich opcjach dowiecie się już wkrótce z kolejnego artykułu. Życzymy dobrej zabawy.

5. Ustawienia w aplikacji na telefony komórkowe

W sklepie Google Play w wyszukiwarkę wpisujemy „Jisti meet” i wybieramy lupkę. Po znalezieniu aplikacji wybieramy przycisk „Zainstaluj” (Rys.8).

Instalacja Jitsi Meet
Rys. 8

Po instalacji uruchamiamy aplikację i wybieramy przycisk menu(Rys.9).

Ustawienie Jitsi meet
Rys. 9

Następnie w menu wybieramy pozycję „Ustawienia” (Rys. 10).

Ustawienie Jitsi meet
Rys. 10

W oknie „Ustawienia” w pozycji „Wyświetlana nazwa” wpisujemy nazwę pod jaką inni użytkownicy konferencji będą nas widzieli, np. swoje imię. W pozycji „Adres URL serwera” wpisujemy https://video.techmedia.pl/ i na zakończenie wybieramy strzałkę wstecz.(Rys. 11).

Ustawienie Jitsi meet
Rys. 11

W tym momencie jesteśmy gotowi, aby dołączyć do istniejącej konferencji. W polu „Podaj nazwę sali” wpisujemy nazwę pokoju z przesłanego do nas linku, np. Sp10kl8a (Rys. 9). W przypadku problemów z połączeniem z serwerem należy sprawdzić czy na telefonie komórkowym nie korzystamy z transmisji danych zamiast z sieci Wi-Fi, gdyż niektórzy operatorzy sieci komórkowych blokują transmisję audio i video.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *