Kategorie
Windows 7

Zmiana aktywnej partycji Windows 7 w wierszu poleceń

Czasami zdarza się, że Windows 7 nie chce się uruchomić po przegraniu go na nowy dysk lub odtworzeniu z wcześniej przygotowanego obrazu. Powodem tego może być brak aktywnej partycji na dysku twardym. Zwykle nie pomagają w tym wypadku narzędzia do automatycznej naprawy rozruchu systemu operacyjnego.

W takim przypadku należy uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows 7 lub z wcześniej przygotowanego bootowalnego pendriva z instalką Windows 7. Po wybraniu języka i lokalizacji wybieramy Napraw mój komputer, a w następnym kroku Wiersz poleceń.

W wierszu poleceń wpisujemy:

DiskPart

potem,

List Disk

Powyższe polecenie wyświetli wszystkie dyski zainstalowane w komputerze i przyporządkowane im numery. Na liście odnajdujemy cyfrę umieszczony przy dysku, którego partycję chcemy uaktywnić i wpisujemy poniższe polecenie z odpowiednią cyfrą. Dla jednego dysku w komputerze będzie ono wyglądało jak poniżej:

Select Disk 0

Kolejne polecenie wyświetli nam partycje na wybranym dysku:

List Partition

Z wyświetlonych partycji należy wybrać partycję, którą chcemy uaktywnić (zwykle tą, na której jest zainstalowany Windows). Najczęściej będzie to partycja o numerze 0 lub 1. Po zidentyfikowaniu partycji wybieramy ją poniższym poleceniem (np. dla partycji o numerze 0):

Select Partition 0

Ostatnim krokiem jest uaktywnienie wybranej partycji poniższym poleceniem:

Active

Aby wyjść z programu DiskPart wystarczy wpisać exit. Uruchamiamy komputer ponownie i jeśli problemy były związane z brakiem aktywnej partycji to możemy cieszyć się z przywrócenia systemu do życia.