Poniżej chcielibyśmy przybliżyć użytkownikom naszej strony, terminologię i filozofię związaną z podziałem programów na kategorie.

System operacyjny
(ang. skrót OS Operating System) – program komputerowy bądź zbiór programów, który zarządza sprzętem oraz aplikacjami komputera. Podstawą wszystkich systemów operacyjnych jest wykonywanie podstawowych zadań takich jak: kontrolowanie i przypisywanie pamięci, przydział czasu procesora, obsługa urządzeń, ustalanie połączeń sieciowych oraz zarządzanie plikami. Wiele systemów operacyjnych posiada środowiska graficzne ułatwiające ich obsługę.

Program antywirusowy
Jest to  program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie, usuwanie i zabezpieczanie systemu przed wirusami komputerowymi, a często także naprawianie w miarę możliwości uszkodzeń wywołanych infekcją wirusową. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.

Pakiet biurowy
Pakiet biurowy to po prostu zestawy specjalnie dobranych programów przeznaczonych do zastosowań biurowych. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest zwykle znacznie niższa cena niż zawartych w pakiecie programów osobno. Wadą jest to, że nie zawsze wszystkie programy zawarte w pakiecie będą dla nas przydatne.
Zasadniczo kanonem jest , że w tego rodzaju pakiecie znaleźć się musi edytor tekstów oraz arkusz kalkulacyjny zestaw pozostałych aplikacji zależy już od konkretnego producenta. Najczęściej prócz wymienionych aplikacji w pakietach znajdują się bazy danych, programy do tworzenia prezentacji, czasem programy graficzne.
Najpopularniejszy – Microsoft Office zawiera: edytor tekstów Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program do obsługi poczty elektronicznej wraz z organizerem Outlook oraz narzędzie do tworzenia prezentacji PowerPoint, w wersji Professional również bazę danych Access.

Arkusz kalkulacyjny
U podstaw rozwoju komputeryzacji leżała chęć szybkiego przetwarzania danych liczbowych. W pewnym sensie te marzenia ziściły się pod naszymi strzechami pod postacią arkuszy kalkulacyjnych. Nie chodzi tu o rozbudowane kalkulatory naukowe bądź jakąś ich odmianę. Za pierwszą tego rodzaju aplikację uważa się powszechnie program stworzony w 1979 r. przez firmę Apple – „VisiCalc” tak więc od debiutu minęło już sporo czasu, a możliwości dzisiejszych tego typu programów są naprawdę trudne do przecenienia. Arkusz pozwala na wprowadzanie danych, w komórki (wiersze i kolumny) oraz wiązanie tych komórek w logiczny sposób poprzez różnego rodzaju operacje matematyczne. Zakres zastosowań tego narzędzia jest olbrzymi, można zrobić listę zakupów i automatycznie zsumować ich wartość ale można również badać bardzo skomplikowane procesy np. giełdowe. Bardzo istotnym i nierozłącznym elementem arkuszy są wykresy, które w sposób przystępniejszy i efektowny prezentują wyniki przetwarzania danych. Arkusze oferują tak wielką ilość możliwych zastosowań, że nie sposób kusić się o jakieś wyliczenia jeśli jednak dysponujemy jakimiś danymi liczbowymi i chcielibyśmy je w jakikolwiek sposób przetworzyć to naprawdę warto sięgnąć po arkusz i zgłębić jego tajniki – efekty mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

Bazy danych
Są to programy umożliwiające w wygodny sposób gromadzenie, magazynowanie i przetwarzanie danych. Programy tego typu oferują zazwyczaj bardzo rozbudowane możliwości – dzięki nim możemy zarówno w wygodny sposób przechowywać choćby dane teleadresowe naszych znajomych jak również wprowadzać bardzo rozbudowane informacje wymagające np.: bardzo skomplikowanych systemów wyszukiwania i segregowania danych. Istnieją bardzo zróżnicowane systemy baz danych, najprostsze bazy są „płaskie” (jednopoziomowe) – tworzy się je poprzez wprowadzanie informacji do rekordów (określonych elementów składowych bazy). Istnieją również bazy budowane w oparciu o wielokolumnowe tabele, relacje – bazy te określane są mianem relacyjnych.
Niewątpliwie priorytetowym elementem korzystania z baz danych jest wyszukiwanie informacji w nich zawartych. Dla celów uzyskiwania nawet bardzo skomplikowanych wyników wyszukiwania odpowiednich danych w bazie wykorzystuje się specjalne języki zapytań (np.: SQL, xBASE itp…) – pozwalają one dotarcie w największych nawet bazach bezpośrednio do poszukiwanych elementów, danych.

Edytor tekstów
Obecnie jedno z najczęstszych zastosowań komputerów. Programy tego typu jak złośliwi mawiają przekształcają komputer w elektroniczną maszynę do pisania. Z zasady może nawet tak jest jednak możliwości oferowane przez współczesne edytory (lub jak często się mówi ze względu na stopień zaawansowania pakietów i możliwości obrabiania tekstu – procesory tekstu) znacznie przekraczają to o czym marzyć mógł człowiek klepiący w maszynę do pisania. Współczesne edytory tekstu, wśród których króluje Microsoft Word oferują naprawdę wiele. Podstawowe elementy to m. in.: wybór czcionek (fontów) z zazwyczaj naprawdę dużej bazy, pełna ich skalowalność, dowolne kolory, pogrubienia itp. Praktycznie nieograniczone możliwości pracy nad układem tekstu – marginesy, akapity, wyrównywanie itp., tworzenie własnych schematów dokumentów. Większość programów tego typu oferuje możliwość korekty ortograficznej, podpowiedzi synonimów itp. Możemy oczywiście integrować z tekstem grafikę, oblewać ją tekstem, tworzyć szpalty. Programy tego typu również umożliwiają pracę nad strukturą całego dokumentu – możemy wygenerować automatycznie spis treści itp…

Przeglądarki dokumentów
Są sytuacje, gdy stają się niezbędne. Różne programy generują dokumenty w różnych swoistych formatach, aby je wówczas przeglądać musimy dysponować albo takim samym programem albo właśnie przeglądarką. Warto się zabezpieczyć przed sytuacją gdy np. po długich poszukiwaniach w Internecie pobierzemy instrukcję do naszego urządzenia – choćby aparatu fotograficznego kupionego za granicą i nie będziemy w stanie jej przeczytać ani wydrukować ponieważ jest zapisana w formacie PDF (tak jest zazwyczaj). Może się zdarzyć również, iż dotrze do nas tekst napisany w edytorze Word, a my takiego nie mamy (niewątpliwie nie jest to program na każdą kieszeń – przynajmniej w Polsce) itd… W takich sytuacjach ratunkiem są przeglądarki, które pozwalają przeglądać dokumenty i je drukować, a co najważniejsze zazwyczaj są udostępniane za darmo 🙂

Przeglądarki graficzne
Minęły czasy gdy wystarczało nam do szczęścia gdy komputer generował tekst. W epoce multimediów grafika stała się nieodzownym atrybutem pracy z komputerem. Aby jednak docenić walory zdjęć, rysunków itp. musimy dysponować odpowiednimi akcesoriami do ich przeglądania. Programów graficznych na rynku jest olbrzymia ilość, a korzystają one z różnych standardów zapisu grafiki. Aby móc oglądać takie pliki potrzebujemy programu graficznego obsługującego wiele formatów ( niekoniecznie nam potrzebnego) lub przeglądarki graficznej będącej nawet wygodniejszym rozwiązaniem i zazwyczaj dużo tańszym. Programy te oferują najczęściej takie opcje jak projekcje kolejnych obrazów, możliwość skalowania, zapisu w innym formacie, zmiana rozmiarów itp.

Warto mieć taki program w swoich zasobach – nowe czasy, coraz częściej zdjęcia nasze, naszej rodziny czy znajomych zapisywane są już na płytach CD, a nie w papierowych albumach – choćby dlatego nie warto żeby nas ktoś kiedyś zaskoczył 🙂

Tworzenie prezentacji
Świat idzie do przodu – często prezentowanie różnego rodzaju dokumentów, strategii, materiałów szkoleniowych itp. w postaci zwykłego papierowego dokumentu jest już nie wystarczające. W sukurs w takich przypadkach idą nam właśnie programy do tworzenia prezentacji. Aplikacje tego typu umożliwiają stworzenie bardzo efektownych pokazów opartych na tekście, grafice, animacji i dźwięku. Filozofia działania zbliżona jest nieco do prezentacji pochodzących ze starych dobrych rzutników. Tworząc taką prezentację bazujemy na zwykle bardzo wygodnych i prostych w użyciu narzędziach pozwalających w sposób bardzo efektowny zapełnić treścią kolejne ekrany prezentacji. W efekcie powstaje coś na kształt pokazu slajdów na komputerze, gdzie zgodnie z zapotrzebowaniem twórcy, każdy slajd (klatka, ekran) prezentują jakąś treść, przesłanie, specyficzne efekty bądź wszystko naraz. Jako, że do dyspozycji mamy praktycznie wszystko co da się na komputerze wyświetlić, a także wszelkie dźwięki jakie maszyna może z siebie wydobyć to efekty naprawdę mogą być zachwycające. Niezależnie od tego czy będzie to prezentacja zaliczeniowego projektu studenta, wizualizacja biznes- planu czy też rozbudowana prezentacja firmy – efekt może zrobić naprawdę duże wrażenie na adresacie, a jak duże to już tylko zależy od wyobraźni twórcy.
Warto zauważyć w tym miejscu, że programy tego typu są naprawdę dość łatwe i wygodne w obsłudze więc warto poświęcić trochę czasu na zgłębienie ich tajników – na pewno się opłaci 🙂