TechMedia Reklama 2012
 
Kasy fiskalne

Kasa fiskalna to urządzenie rejestrujące przychody pochodzące ze sprzedaży detalicznej.

Każdy sprzedający, którego przychody przekroczyły graniczną wartość określoną przez Ministerstwo Finansów, jest obowiązany do rejestracji sprzedaży detalicznej przy pomocy kasy lub drukarki fiskalnej.

Po zakończeniu każdego dnia sprzedaży, użytkownik ma obowiązek wykonać na kasie tzw. raport dobowy fiskalny. Podczas wykonywania tego raportu, całodzienny utarg zostaje trwale zapisany do modułu fiskalnego kasy.

Kasy są zaprogramowane listą wszystkich towarów, które znajdują się w sklepie. Kasa pamięta co najmniej kod kreskowy, nazwę, cenę i stawkę VAT każdego towaru. Po zeskanowaniu kodu kreskowego towaru kasa znajduje go w swojej bazie, drukuje na paragonie i rejestruje w licznikach fakt sprzedaży tego towaru. Liczniki te mogą być później odczytywane przez operatora bezpośrednio na kasie lub zdalnie – przez program magazynowy zarządzający pracą sklepu, w celu obliczenia aktualnego stanu towarów na magazynie.

Kasy fiskalne drukują co najmniej 2 kopie paragonów: dla klienta, oraz na rolce kontrolnej do archiwum. W kasie jest zamontowany jeden z dwóch rodzajów mechanizmów drukujących: